Loading...

70th Annual Convention: Section Programs

Discover the wealth of knowledge awaiting you at the 70th Annual Convention at the Renaissance Austin Hotel, February 23-25, 2017!

Find your discipline for event times (sections will be updated as information becomes available).

 

Accounting

Friday, 9:30 – 10:45 a.m.
Accounting Career Resources for Instructors and Students”

Larry Stephens, Professor of Accounting, Austin Community College

Saturday, 10:30 – 11:45 a.m.
“What are the Requirements for Offering a Curriculum for the CPA Exam at Community Colleges?”

Donna Hiller, Director of Qualifications, Texas State Board of Public Accountancy; and William Treacy, Executive Director, Texas State Board of Public Accountancy

Accounting Section Co-Chairs:
Tamalla Green, Lamar State College–Port Arthur
and
Curt Langford, Texarkana College


Agriculture

Friday, 11:15 a.m. – 12:30 p.m.
“Untapped Markets for Community College Students”
Leland Beatty, Consultant, Predictive Analytics

Saturday, 9:00 – 10:15 a.m.
“Opportunities to Serve: USAID
Ron Presley, Professor of Agriculture, South Plains College

Agriculture Section Chair:
Ron Presley, South Plains College


Architecture, Interior Design, & Computer Aided Design

Friday, 11:15 a.m. – 12:30 p.m.
“Autodesk Fusion 360, Part 1”

Thom Tremblay, Designer/Trainer, CAD Concepts and Design

Saturday, 9:00 – 10:15 a.m.
“Autodesk Fusion 360, Part 2”

Thom Tremblay, Designer/Trainer, CAD Concepts and Design

Architecture, Interior Design, & Computer Aided Design Section Chair:
Andrea Szlachtowski, Collin College


Art

Friday, 9:30 – 9:50 a.m.
“Experience the Bullock Museum — The Biggest Classroom in Texas!”

Kaitlin Lloyd, School Curriculum Manager, Bullock Texas State History Museum

Friday, 9:55 – 10:15 a.m.
“The Documents That Shaped the 60s: The LBJ Presidential Library and Museum”

Mallory Lineberger, Assistant Education Specialist, LBJ Presidential Library

Friday, 10:20 – 10:40 a.m.
“Mexic-Arte Museum Education and Community Engagement”

Olivia Tamzarian, Education Coordinator, Mexic-Arte Museum

Saturday, 10:30 – 11:05 a.m.
“Massive Drawing Class Overhaul: Adventures in Gamification and Experimentation”

Sue Anne Rische, Professor of Art, Collin College

Saturday, 11:10 – 11:45 a.m.
“Academic Art Galleries as a Teaching Resource”

Julie Shipp, Professor of Art, Collin College

Art Section Chair:
Clair Robertson, Collin College


Automotive Technology & Welding

Friday, 9:30 – 10:45 a.m.
“Future Career Path with National Program in Partnership with the National Coalition of Certification Centers (NC3)”

John Wakeham, Professor of Automotive Technology, Tyler Junior College

Saturday, 10:30 – 11:45 a.m.
“Chemistry Lessons: Working in a Multi-Generational Workforce”

Bill Haas
, President, Haas Performance Consulting LLC

Automotive Technology & Welding Section Chair:
John Wakeham, Tyler Junior College


Biology

Friday, 11:15 a.m. – 12:45 p.m.
“Team-Based Learning: Using Teams to Engage Students in Learning”

Rebecca Orr, Professor of Biology, Collin College–Spring Creek (Courtesy of Pearson)

Friday, 4:00 – 5:15 p.m.
“Environmental Collaboration Between NGOs and Community Colleges”

Lisa Bellows, Professor of Science, North Central Texas College

Saturday, 9:00 – 10:15 a.m.
“Adding Relevancy to Your Course with Minimal Effort and Time”

Jennifer Scoby, Professor of Biology, Illinois Central College, East Peoria, IL (Courtesy of McGraw-Hill)

Biology Section Chair:
Karen Killion, Blinn College–Brenham


Business Management

Friday, 11:15 a.m. – 12:45 p.m.
“Developing an Industry Partner Program”

Sam Greer, Director of Employer Outreach and Experiential Learning Programs, Austin Community College
Download Presentation

Friday, 4:00 – 5:15 p.m.
“Update on Fast Track Supervisor Certificate – Competency-Based Education – CBE4CC”

Diane Minger, Coordinator Management, Marketing, and Business Administration, Cedar Valley College

Saturday, 9:00 – 10:15 a.m.
“Getting Active: New Tools and Proven Strategies to Drive Student Engagement”

Lyn C. Maize, Principle and Co-Founder, Café Learn; and Matt Gurney, Technology Lead and Co-Founder, Café Learn

Business Administration Section Co-Chairs:
Gemmy Allen, North Lake College
and
Sheila Guillot, Lamar State College–Port Arthur


Chemistry

Friday, 9:30 – 10:45 a.m.
“Using Assignment Timing to Enhance Student Engagement”

Cengage LearningGreg Gellene, Professor, Texas Tech University

Friday, 4:00 – 4:35 p.m.
“Using the ACS Assessment Tool for Chemistry in Two-Year College Programs”

Dolores Aquino, Professor of Chemistry, San Jacinto College; and Thomas José, Professor of Chemistry, Blinn College–Bryan

Friday, 4:40 – 5:15 p.m.
“STEM Intervention”

Ann Cartwright, Professor of Chemistry, San Jacinto College; and Rachel Garcia, Physical Sciences Department Chair, San Jacinto College

Saturday, 10:30 – 11:45 a.m.
“How to Use ‘Chemistry the Central Science’ in Your Flipped Classroom”

Matthew W. Stoltzfus, Chemistry Lecturer, The Ohio State University, Columbus, OH

Chemistry Section Co-chairs:
Elizabeth Bell, Blinn College
and
Thomas José, Blinn College–Bryan


Child Development Educators (CDEA)

Friday, 9:30 – 10:45 a.m.
Child Development Educators Association (CDEA) Business Meeting, Trainer Registry Updates, T.E.A.C.H., and ECE Pathways

Presiding: Katherine Abba, Chair; Presenting: Debbie Simpson-Smith, Child Development/Education/Psychology Departments Chair, San Jacinto College–Central; Megan Burke, Program Director for the T.E.A.C.H. Early Childhood® Texas Project, Texas Association for the Education of Young Children
Saturday, 10:30 – 11:45 a.m.
“STEM Teacher Education: Building Baseline Objectives for Children’s Knowledge and Skills in Science”

Mary Hobbs, Coordinator for Science Initiatives, University of Texas at Austin’s Center for STEM Education

Child Development Educators (CDEA) Section Chair:
Kathy Abba, Houston Community College–Central


Computer Information Technology

Friday, 9:30 – 10:45 a.m.
Transitioning Students in Introductory IT/CS Courses into Computer Science and Information Technology Degrees”

Cengage Learning
Ralph Hooper, Teaching Faculty, University of Alabama, Tuscaloosa, AL

Saturday, 10:30 – 11:45 a.m.
“What Math is the Correct Math for Computer Science and Information Technology Students?”

Cengage LearningRalph Hooper, Teaching Faculty, University of Alabama, Tuscaloosa, AL

Computer Information Technology Section Chair:
Steve Smiley, Tarrant County College–Northwest


Cosmetology

Friday, 9:30 – 10:45 a.m.
“PSI Review”

Lynn Thomas, Client Services Manager, PSI Cosmetology

Friday, 4:00 – 6:00 p.m.
Community College Cosmetology Educators of Texas (CCCET) Annual Meeting

Pandora Freestone, Professor of Cosmetology, San Jacinto College–South

Saturday, 10:30 – 11:45 a.m.
“All Things TDLR”

Charlotte Melder, Senior Prosecutor, Texas Department of Licensing and Regulation

Cosmetology Section Chair:
Bobbie Smith, Panola College–Carthage


Counseling/Student Personnel Services

Friday, 9:30 – 10:45 a.m.
Interacting with the Deaf and Hard of Hearing”

Lisa Gelineau, Professor of American Sign Language, Austin Community College

Friday, 4:00 – 5:15 p.m.
“Virtual College of Texas: Core Classes in ASL

Danny Campbell, Associate Professor of Biology, SouthWest Collegiate Institute for the Deaf
Download Presentation and VCT Contact List

Saturday, 10:30 – 11:45 a.m.
How Do Students Perceive Visual Cues vs Visual Gestural?”

Brent Ehrig, American Sign Language Instructor, Blinn College

Counseling and Student Personnel Services Section Chair:
Robyn Marcak, Blinn College


Criminal Justice/Forensic Science

Friday, 11:15 a.m. – 12:30 p.m.
“Campus Concealed Carry Policies”

Bob Harkins, Associate Vice President for Campus Safety and Security, University of Texas at Austin

Friday, 4:00 – 5:15 p.m.
“Baby Katherine Case”

Greg Cantu, Detective, Laredo Police Department

Saturday, 9:00 – 10:15 a.m.
“Understanding the Texas Commission on Law Enforcement Role in Criminal Justice Training Programs”

Sgt. Malcolm Jackson, Statewide Academy Evaluator, Texas Commission on Law Enforcement

Criminal Justice Section Chair:
Briana Underbakke, Laredo Community College


Developmental Education

Friday, 8:00 – 9:15 a.m.
“Changing Students’ Success With Pre-Algebra to College Algebra in 2 Semesters – Using a Team”

Ellen Falkenstein, Professor of Mathematics, Targeted, Accelerated and Developmental Program Coordinator, Central Texas College

Friday, 9:30 – 11:00 a.m.
“GRIT in the Classroom: Know It and Grow It”

Latoya Hardman Lewis, Professor of Education and Faculty Fellow for the Center for Organizational and Teaching Excellence, Lone Star College–Tomball

Friday, 4:00 – 5:15 p.m.
“Publishing Solutions: Disseminating Promising Practices in Developmental Education”

Michael McConnell, Tamara Shetron, Holly Shinn, and Luann Walker; Graduate Students, Texas State University

Friday, 4:00 – 5:15 p.m.
“The Funny Thing About Math…”

Terry Krieger, Professor of Mathematics, Rochester Community and Technical College, Rochester, MN

Saturday, 7:30 – 8:45 a.m.
“Next-Gen Technology in MindTap Changes the Game for Student Success in Developmental Math”

Cengage LearningNathan Kurtz, Resident Faculty of the Mathematics Department, Glendale Community College, Glendale, CA

Saturday, 7:30 – 8:45 a.m.
“When TWO become One!”

Cengage LearningRajone Lyman, Instructor of Student Success, Houston Community College–Southeast

Saturday, 10:30 – 11:45 a.m.
“Improving Success for Developmental Students Through Co-Requisite Supports”

Jeff Shaver, Course Program Specialist, Charles A. Dana Center

Developmental Education Section Chair:
Jenny Shotwell, Central Texas College


Developmental Reading & Writing

Friday, 11:15 a.m. – 12:45 p.m.
Using Real-life Superheroes to Teach Narrative Biography”

Jeff Earleywine, Developmental Reading/Writing Instructor, Lee College

Friday, 4:00 – 5:15 p.m.
“Incorporating Student Success Strategies in INRW Using Connect

Emily Peebles, College Preparatory Professor, San Jacinto College

Saturday, 9:00 – 10:15 a.m.
“Not Blogging, Glogging! Using Glogster to Develop Interactive Presentations in the Developmental Writing or Reading Classroom”

Latasha Goodwyn, Professor of Developmental Writing, Tyler Junior College

Developmental Reading & Writing Section Chair:
Patti Casey, Tyler Community College


Economics

Friday, 11:15 a.m – 12:30 p.m.
“Super-Economics Man! Using Superheroes to Teach Economics?
Brian O’Roark, Professor of Economics, Robert Morris University, Pittsburgh, PA

Friday, 4:00 – 5:15 p.m.
“A Digital, Conceptual, and Bilingual Approach for Teaching Economics in Various Learning Environments”
Carlos Asarta, Director of the Center for Economic Education and Entrepreneurship and Associate Professor of Economics, University of Delaware, Newark, DE

Saturday, 9:00 – 9:45 a.m.
“Enhancing Economics Instruction Using Digital Technology”
Cengage LearningJoshua Robinson, Assistant Professor of Economics, University of Alabama at Birmingham, Birmingham, AL

Saturday, 9:45 – 10:15 a.m.
“Economics in the ACGM”
Charles Newton, Economics Program Coordinator, Houston Community College–Southwest; and Phillip Tussing, Professor of Economics, Houston Community College–Northeast

Economics Section Co-chairs:
Charles Newton, Houston Community College–Southwest
and
Phillip Tussing, Houston Community College–Northeast


Electronics

Thursday, 8:30 – 9:15 a.m.
“NIMS Certification and How it Impacts the Classroom
Jamey Deloney, Regional Manager, Tech-Labs

Thursday, 9:30 – 10:15 a.m.
“Filling the Gaps – Hybrid Instruction”
Dan Heim, Regional Sales Manager, Amatrol

Thursday, 10:30 – 11:30 a.m.
“Becoming a Culturally Responsive Teacher
Essie Childers, Professor of Education, Blinn College–Bryan

Thursday, 1:30 – 2:15 p.m.
“Mechatronics with Labview”
Mark Weiss, Senior Test Technician, Microsoft

Thursday, 2:30 & 3:30
“Qualifications of Industry 4.0. The Future of the Industry and the Training Required” Part I & II
Brian Burgess
, Festo Didactic

Friday, 1:00 – 2:00 p.m.
“7 Key Ideas for ET Program Success: Perspectives of an Outside Observer”
Lou Frenzel, Communications Technology Editor, Electronic Design Magazine

Electronics Section Chair:
Tim Fangman, Frank Phillips College
and
Ricky McFadden, Paris Junior College


English

Friday, 9:30 – 10:45 a.m.
“STEM vs. STEAM: What’s at Stake for Us and Our Students?”

Cengage LearningCheryl Glenn, Distinguished Professor of English and Women’s Studies and Director of the Program in Writing and Rhetoric, The Pennsylvania State University, State College, PA

Friday, 4:00 – 5:15 p.m.
“Using OER to Build Course Materials: Best Practices and Considerations”

Cengage LearningCheryl Costantini, Vice President of Content Strategy, Cengage Learning

Saturday, 10:30 – 11:45 a.m.
“Critical Thinking and Learning Outcomes: How to Approach Students with New Types of Thinking”

William (Bill) Sizemore, English, Humanities, and Fine Arts Instructor, Lamar Institute of Technology

English Section Co-Chairs:
Mary Messer Sizemore, Lamar Institute of Technology
and
Jeff Tix, Wharton County Junior College


English as a Second Language

Friday, 11:15 a.m. – 12:30 p.m.
“Access, Progress, and Completions: DE and TSI Updates”

Suzanne Morales-Vale, Director of Developmental and Adult Education, Texas Higher Education Coordinating Board

Saturday, 9:00 – 10:15 a.m.
“Thinking Outside the Paragraph”
Alice Savage, Professor of English as a Second Language, Lone Star College–North Harris

English as a Second Language Section Chair:
Anne-Marie Schlender, Austin Community College–Rio Grande


Foreign Language

Friday, 9:30 – 10:45 a.m.
“Integrating Culture in Introductory and Intermediate Language Courses”

Annie Rutter Wendel, Spanish Instructor, University of Georgia, Athens, GA

Saturday, 10:30 – 11:45 a.m.
Personalized Education: Customize Students’ Learning Experience with Adaptive Technology”

Wendy Mendez-Hasselman, Professor of Spanish, Palm Beach State College, Lake Worth, FL

Foreign Language Section Chair:
Janett Hillar, Houston Community College–Southwest


Geography and Anthropology

Friday, 11:15 a.m. – 12:30 p.m.
“Utilizing ArcGIS Online in the Classroom

Suzanne Struve, Professor of Geography, Blinn College

Saturday, 9:00 – 10:15 a.m.
“Getting Their Feet Wet: Dual Enrollment as a Low Risk Environment for Learning Academic Skills”

Anne Arundel Locker-Thaddeus, Anthropology Instructor, Blinn College; and Margaret Sabom-Bruchez, Professor of Anthropology and Archeology, Blinn College–Bryan

Geography and Anthropology Section Chair:
Susan C. Slowey, Blinn College–Bryan


Geology

Friday, 9:30 – 11:00 a.m.
“The Role of Concept Sketches in Resolving the Dilemma Between Breadth, Depth, and Inquiry in Introductory Geoscience Courses”
Steve Reynolds, Professor of Geology, Arizona State University, Tempe, AZ

Saturday, 10:30 – 11:45 a.m.
“Texas Through Time”
Linda McCall, Information Geologist and Resource Center Manager, University of Texas at Austin

Geology Section Chair:
Lorraine Carey, Houston Community College–Central


Government

Friday, 11:15 a.m. – 12:45 p.m.
“Media Circus: Impact of News Coverage on the 2016 Presidential Campaign”

Thomas E. Patterson, Bradlee Professor of Government and the Press, Harvard University’s Kennedy School of Government, Cambridge, MA

Saturday, 7:30 – 8:45 a.m.
“Can The ‘Second Fiddle’ Play Louder Than the First? An Assessment of the Powers of Lieutenant Governors”

Brandon Rottinghaus, Professor of Political Science, University of Houston

Saturday, 9:00 – 10:15 a.m.
“Darwin versus Democracy: The Politics of Evolution”

David Prindle, Professor of Government, University of Texas at Austin

Government Section Chair:
Theron Waddell, Galveston College


Health, Physical Education, and Recreation

Friday, 11:15 a.m. – 12:45 p.m.
Current State of the Discipline

Susan Kazen, Assistant Professor of Kinesiology, Northeast Lakeview College

Saturday, 9:00 – 10:15 a.m.
“Kinesiology: Direction of the Discipline”

Cherilyn Cox, Department Chair of Kinesiology, Brookhaven College

Health, Physical Education, and Recreation Section Chair:
Vincent Lockhart, Northeast Lakeview College


Heating, Air Conditioning, and Ventilation

Friday: 9:30 – 10:45 am.
“Refrigeration Systems, Sustainability and Energy Efficiency”
Steve Roche, Refrigeration Sales Engineer, Selby Service and Consulting

Saturday: 10:30 – 11:45 am.
“The Changing of Refrigerant and EPA Regulations”
Renee Tomlinson, Director of Strategic Partnerships, ESCO Group

Heating, Air Conditioning, and Ventilation Section Chair:
Ronald Foster, Galveston College


History

Friday, 9:30 – 10:45 a.m.
“The Complex Role of Slavery and the Civil War in Texas History”

Charles Grear, Professor of History and Online Manager, Central Texas College

Saturday, 10:30 – 11:45 a.m.
“To See the Things of Spain: Andean Travelers in the Spanish Imperial World”

José Carlos de la Puente, Associate Professor of History, Texas State University

History Section Chair:
Jahue Anderson, North Central Texas College


Hospitality Educators (TEACHM)

Friday, 11:15–12:45
“Working with Sugar: How to Up Your Presentation on Dessert Plates”
Rusty Weatherly, Director of Hospitality Management and Culinary Arts, Grayson College

Saturday, 9:00–10:15
TOUR: “Back of the House: Catering, Sales, and Industry Trends”
Reneé Reding, Destination Sales Executive, Renaissance Austin Hotel

Hospitality Educators Section Chair:
Rusty Weatherly, Grayson Community College


Humanities

Friday, 11:15 a.m. – 12:45 p.m.
“The Great Hanging”
Johnathan Paul, Chief Executive Officer, Datalus Pictures

Saturday, 9:00 – 10:15 a.m.
“The Letter as Art: Pen to Paper in the Digital Age”

Dallie Clark, Professor of Humanities, Collin College

Humanities Section Chair:
Pat Ledbetter, North Central Texas College


International Education

Friday, 11:15 a.m. – 12:45 p.m.
International Education Programs at Community Colleges:  Tips from Successful Programs”

Carol P. Fimmen, District Director of International Programs, Alamo Colleges; William Hayden, Director of International Programs, Austin Community College; Delia Magdaleno, Department Chair of World Languages and Humanities, South Texas College

Saturday, 9:00 – 10:15 a.m.
Fulbright Scholars and Gilman Scholars:  Financial Support for International Education

Randi Butler, Institutional Relations and Outreach Officer, Institute of International Education (IIE); Andy Riess, Assistant Director of Outreach, IIE

International Education Section Chair:
Barbara J. Mayo, Northeast Lakeview College


Library

Friday, 9:30 – 10:45 a.m.
Best Practices with OERs: Finding and Using Them Without Worrying About Copyright”

Kris Helge, Director of Library Services, Tarrant County College–Northwest

Saturday, 10:30 – 11:45 a.m.
“Faculty-Librarian Collaboration: An Exploratory Study of Student Information Literacy Behavior”

Larry C. Bryant, Assistant Professor of Teacher Education and Special Education, University of North Texas at Dallas; and Robert Taylor, Librarian, University of North Texas at Dallas
Download Presentation

Library Section Chair:
Twyla Reese-Hornsby, Tarrant County College–Northeast
and
Marissa Saenz, Wharton County Junior College


Mathematics (TEXMATYC)

Thursday, 1:00 – 1:35 p.m.
“The Art of the Prepared Math Student”
Daniel Grundei, District Manager, Pearson Education

Thursday, 1:45 – 2:20 p.m.
“Personalizing Pathways to Academic Readiness”
Angie Smajstrla, Regional Membership Manager, The NROC Project

Thursday, 2:30 – 3:05 p.m.
“The Value of Digital Assets in Calculus”
Cengage LearningGary Whalen, Senior Product Manager, Cengage Learning

Friday, 8:30 – 9:20 a.m.
Faculty Leaders/Department Chair Discussion
Becky Heiskell, Professor of Mathematics, Mountain View College; and Mario Morin, Professor and Department Chair of Mathematics, South Texas College

Friday, 8:30 – 9:20 a.m.
“Developing a Robust Quantitative Reasoning Pathway”
Sharon Sledge, Professor of Mathematics, San Jacinto College–Central

Friday, 9:30 – 10:00 a.m.
“Pathways Teaching Demonstration”
Sharon Jackson, Professor of Math and Developmental Math, Brookhaven College

Friday, 10:00 – 11:00 a.m.
“Pathways Through Developmental Math into College Math: Helping Students in Non-Algebra Intensive Paths Succeed”
Moderated by Becky Heiskell, Professor of Mathematics, Mountain View College; Regan Boudra, Mathematics Department Chair, San Jacinto College–South; Sharon Jackson, Professor of Math and Developmental Math, Brookhaven College; Tanya Madrigal, College Prep Math Department Chair, San Jacinto College; and Ryan Martinets, Professor of Mathematics, San Jacinto College

Friday, 11:15 a.m. – 12:15 p.m.
State Updates and Initiatives
Becky Heiskell, Professor of Mathematics, Mountain View College; and Mario Morin, Professor and Chair Department of Mathematics, South Texas College

Saturday, 9:00 – 10:00 a.m.
“The Mathematics of a Stay-at-Home Dad”
Terry Krieger, Professor of Mathematics, Rochester Community and Technical College, Rochester, MN

Saturday, 10:15 – 11:30 a.m.
“Implementing GAISE Recommendations for Teaching Introductory Statistics”
Allan Rossman, Professor and Chair of Statistics, California Polytechnic State University, San Luis Obispo, CA

Mathematics Section Co-chairs:
Becky Heiskell, Mountain View College


Nursing (ADN & LVN)

TOADN Pre-Conference:
(Registration Form)
Thursday, 7:00 – 7:45 a.m.
Breakfast and Registration
.
Thursday, 7:45 – 8:00 a.m.
Welcome
.
Thursday, 8:00 – 9:45 a.m.
NCLEX Updates
Jan Hooper, Nursing Consultant for Education, Board of Nursing

Thursday, 10:15 a.m. – 12:00 p.m.
“Tips for NCLEX Student Success”
Donna Spivey, Nursing Department Director, Lone Star College–Kingwood

Thursday, 12:30 – 1:15 p.m.
Lunch with TOADN Business Meeting
Joan Becker, TOADN President, presiding

Thursday, 1:15 – 2:30 p.m.
“Continuous Quality Improvement as a Strategy to Improve NCLEX Scores”
Cheryl Mee, Manager Faculty Development, Elsevier Publishing Company; and Susan Sportsman, Director, Academic Consulting Group

Thursday, 3:00 – 4:15 p.m.
“Continuous Quality Improvement as a Strategy to Improve NCLEX Scores”
Cheryl Mee and Susan Sportsman

Friday, 11:15 – 12:45
“A Walk in Their Shoes: Using the RealCare™ Geriatric Simulator to Teach Geriatric Sensitivity”
Eric Bechtel, Field Account Manager, Realityworks; and Kelly Greig, Field Account Manager, Realityworks

Saturday, 9:00 – 10:15 a.m.
“Standing at the Crossroads of Healthcare Transformation”
Yvonne VanDyke, RWJF Executive Nurse Fellow, Ascension Texas Ministry Market Chief Nursing Officer, and Seton Network Diagnostic and Therapeutic Executive, Seton Healthcare Family
Download Presentation

Nursing Section Chair:
Joan Becker, El Centro College


Office Technology

Friday, 9:30 – 11:00 a.m.
“Self Care In Action: A Trauma Informed Yoga Approach to Care, Part I”

Courtney Bailey, Research Coordinator–Health Disparities Team, University of Texas at Austin–Dell Medical School

Saturday, 10:30 – 11:45 a.m.
“Self Care In Action: A Trauma Informed Yoga Approach to Care, Part II”

Courtney Bailey, Research Coordinator–Health Disparities Team, University of Texas at Austin–Dell Medical School

Office Technology Section Chair:
Melissa Gonzalez, Central Texas College


Philosophy

Friday, 11:15 a.m. – 12:00 p.m.
“Logic-as-Math: How we managed to get PHIL 2303 into the MCC Core Curriculum in the MATH area”
Kent Hoeffner, Professor of Philosophy, McLennan Community College

Friday, 12:10 p.m. – 12:45 p.m.
“Systematic Teaching of Systemic Ethics”

Mark G. Curtis-Thames, Head of Philosophy and Religion Department, El Centro College

Saturday, 9:00 – 10:15 a.m.
“The Rise of the Superhero, and the Decline of the Republic”

Jack O’Connor, Professor of Philosophy and Humanities, North Central Texas College

Philosophy Section Chair:
Kenneth Bass, Central Texas College


Physics & Engineering

Friday, 9:30 – 9:55 a.m.
“NY Times Automotive Article Applications to Help Teach Physics”

John P. Cise, Professor of Physics, Austin Community College

Friday, 9:55 – 10:15 a.m.
“The ASES Degree at Southwest Texas Junior College – First Results”

Brandon Gurwell, STEM Outreach Coordinator, Southwest Texas Junior College

Friday, 10:15 – 10:35 a.m.
“Running Process Technology Training in a Diverse Classroom”

Azita Ahosseini, Process Technology Instructor, Houston Community College–Northeast

Friday, 10:35 – 11:00 a.m.
“Will Students do Physics Homework – Without Help?”

Julienne LeMond, Associate Adjunct Professor of Physics, Austin Community College

Saturday, 10:30 – 11:00 a.m.
“Integration of New Design-and-Build Technologies”

Laura Salas, Assistant Professor of Architectural and Engineering Design Technology, South Texas College, and Margarita Vanguelova, Assistant Professor of Architectural and Engineering Design Technology, South Texas College

Saturday, 11:00 – 11:30 a.m.
“Oil and Gas Reserves – Where the Value of Stock Comes From”

Vern Wilson, Professor of Petroleum Technology, Navarro College

Physics & Engineering Section Chair:
Tom Lane, Houston Community College–Northeast


Psychology

Friday, 11:15 a.m. – 12:30 p.m.
“Backpacks to Briefcases: What do College Students Know About Transferable Skills?”

Cengage LearningTanya Martini, Professor of Psychology, Brock University, St. Catharines, ON

Friday, 4:00 – 5:15 p.m.
“The Science of the Meaning in Life”

Laura A. King, Frederick A. Middlebush Professor of Psychological Sciences, University of Missouri, Columbia, MO

Saturday, 9:00 – 10:15 a.m.
“Dams and Channels: The Flow of Grandmother Care”

Kathleen Stassen Berger, Professor of Psychology, Bronx Community College, New York City, NY

Psychology Section Chair:
Marylou Robins, San Jacinto College


Sociology & Social Work

Friday, 9:30 – 10:45 a.m.
“Getting the 411, Buzz, and Skinny of PBL and Critical Thinking Skills”

Garrison Henderson, Professor of Sociology, Tarrant County College District–Southeast

Friday, 4:00 – 5:15 p.m.
“Benefits and Challenges of Problem-Based Learning in the Sociology Classroom”

Daina S. Eglitis, Associate Professor of Sociology and International Affairs, The George Washington University, Washington, DC

Saturday, 10:30 – 11:45 a.m.
“Surviving and Thriving: Using Evidence-Based Self Care”

Veronica Molina, BSW, MSSW, ACSW, Assistant Professor of Social Work, Texas A&M University–Central Texas; and Tammy Molina-­Moore, MSSW, LMSW, CTS, Field Director and Associate Lecturer, Texas A&M­‐Central Texas

Sociology & Social Work Section Co-chairs:
Tasha Brown Hardtner, Central Texas College
and
Renee Henry, Central Texas College


Speech & Drama

Friday, 11:15 a.m. – 12:45 p.m.
“Calling Students to Engagement: Intentional Teaching and Learning”

Steven McCornack, Professor of Communication Studies, University of Alabama at Birmingham, Birmingham, AL; and Joseph Ortiz, Professor of Communication Studies, Scottsdale Community College, Scottsdale, AZ

Saturday, 9:00 – 10:15 a.m.
“A Vitality Plan for Communication Studies Departments”

Theresa Glenn, Communication Studies Department Chair, Austin Community College

Speech & Drama Section Co-chairs:
Debra Harper-LeBlanc, Lone Star College–Greenspoint
and
Darrick Nicholas, Austin Community College


Teacher Preparation

Friday, 8:00 – 9:15 a.m.
“Community Connections”

L. Joy Thompson-Grim, Professor of Education, San Jacinto College–South

Friday, 11:15 a.m. – 12:45 p.m.
“In the Wake of No Child Left Behind”

John Gillespie, Professor of History, San Jacinto College–North

Friday, 4:00 – 5:15 p.m.
“Developing Teachers Who Are Student Learning Centered”

Gene E. Hall, Professor of Educational Policy and Leadership, University of Nevada, Las Vegas, NV

Saturday, 9:00 – 10:15 a.m.
“SBEC, Teacher Prep, and AATs”

Rex Peebles, Assistant Commissioner for Academic Quality and Workforce Division, Texas Higher Education Coordinating Board

Teacher Preparation Section Chair:
Crystal Tewes, San Jacinto College–South