TCCTA

News for Texas Community College Teachers

Events

"I think there is something more important than believing: Action! The world is full of dreamers, there aren't enough who will move ahead and begin to take concrete steps to actualize their vision."

- Clement Stone


 

Events: 2014 Convention: Section Programs

Section Programs:

Discover the wealth of knowledge awaiting you at the 67th Annual Convention at the Marrott Rivercenter Hotel, San Antonio, February 6-8, 2014!

Find your discipline for event times (room assignments will only be available in the Pocket Program at Convention).

A-B

Accounting

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
"Blended Learning Strategies to Motivate Students and Improve Student Success"

Speaker: Cathy Scott, Associate Professor of Accounting and Accounting Program Coordinator, Navarro College

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.
"To Flip or Not to Flip"

Speaker: Tracie L. Nobles, Senior Accouting Lecturer, Texas State University

Accounting Section Chair:
Katy Long, Hill College


Agriculture

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.
"What is Sustainable Agriculture?"
Speaker: Robert Maggiani, Sustainable Ag Specialist, National Center for Appropriate Technology - Texas

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
"Conservation and Youth Development"
Speaker: Helen Holdsworth, Conservation Legacy Program Director, Texas Wildlife Association

Agriculture Section Chair:
Kirk Williams, Palo Alto College


American Sign Language/Interpreting

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
"Why It's Important to Use the Visual-Gestural Approach in American Sign Language Courses in Community Colleges"

Speaker: Darin L. Dobson, Professor of American Sign Language, San Antonio College

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.
"Why It's Important to Use Receptive and Expressive Methods in Interpreting Courses in Community Colleges"

Speaker: Jo Hilton, BEI Certified Interpreter, San Antonio College

American Sign Language/Interpreting Section Chair:
Robyn Marcak, Blinn College


Architecture, Interior Design, &
Computer Aided Design

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.
"A Roadmap for Civil CAD Curricula: Emphasizing Student Design"
Speaker: Jeffrey Muhammad, Associate Professor of Architectural and Engineering Computer Aided Design, Austin Community College

Friday, 4:00 - 5:15 p.m.
Architecture, Interior Design, & Computer Aided Design Meet and Greet

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
"Assessing Program Outcomes through Student Portfolios"
Speakers: Doug Smith, Department Chair of Architectural and Engineering Computer Aided Design Department, Austin Community College; and Erlene Clark, Associate Professor of Architectural and Engineering Computer Aided Design, Austin Community College

Architecture, Interior Design, & Computer Aided Design Section Chair:
Erlene Clark, Austin Community College


Art

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
"The Art Effect on the Community College Campus" and "New Findings on Visual Learning"

Speakers: James Miller, Assistant Professor of Fine Arts, Northeast Lakeview College; and Karl Frey, Instructor of Fine Arts, Northeast Lakeview College

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.
"Creative Critique Format Roundtable"
and "Defending Our Place: Keeping Fine Arts in the Core"
Speakers: Karl Frey, Instructor of Fine Arts, Northeast Lakeview College; and Caroline Davis, Assistant Professor of Fine Arts, Northeast Lakeview College                 

Art Section Co-chairs:
Karl Frey, Northeast Lakeview College and
James Miller, Northeast Lakeview College



Biology

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.
"Going Below the Tip of the Iceberg: Zoo Conservation, Education and Science"

Speakers: Danté Fenolio, Conservation and Research Manager, San Antonio Zoo; and Stacy McReynolds, Education Manager, San Antonio Zoo

11:30 Bus departure to San Antonio Zoo

12:00 – 5:00 p.m.
Tour of the San Antonio Zoo

**cost $50 per person (includes lunch)
Register before February 7, 2014
Contact: Marilyn Kish Molina, 713-598-5068

Noon – Lunch & Introduction at Africa Live!
1:30 – BTS small group tours

(Hippo, Rhino, Reptile House, Animal Hospital (this will include walk up stairs), African Wild Dog and Okapi, Lion and Tiger, Cheetah, Birds, and Breeding)
2:30 – 5:00 Training session with hippos or tour the zoo on your own
5:00 – Return to Marriott Rivercenter by bus

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
Panel Discussion: "Student Engagement in the Classroom, Outside the Classroom, and Online"

Panelists: Becky Gullette, Professor of Biology, Panola College; Sudeep Majumdar, Professor of Biology, Temple College; Mariëlle Hoefnagels, Associate Professor of Biology, and Microbiology/Plant Biology, University of Oklahoma; and Kevin Rutherford, Professor of Biology, Panola College

Biology Section Co-chairs:
Marilynn Kish-Molina, College of the Mainland and
Kevin Rutherford, Panola College


Business Administration

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.
"Cyberthreats to Businesses and Individuals"
Speaker: Ira Wilsker, Associate Professor of Management, Lamar Institute of Technology

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
"Dealing with Disruptive Behavior in the Classroom"
Speaker: Rita Hernandez, Counselor, Del Mar College (Joint meeting with Counseling and Student Personnel Services)

Business Administration Section Chair:
Pam Shaw, Houston Community College–Southwest


C-D

Chemistry

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
"Unleashing the Power of Adaptive Learning: Using Data to Drive Change"
Speaker: Michael Windelspecht, Introductory Biology Coordinator, Appalachian State University, North Carolina

Friday, 2:30 - 3:45 p.m.
"Meeting the Needs of the Health Professions Student by Integrating Chemical Topics and Guided Inquiry"
Speaker: Laura Frost, Professor of Chemistry and Director of the Whitaker Center for STEM Education, Florida Gulf Coast University

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.

"Retaining Minority Students in Biomedical Education: How an NIH Bridges Grant Can Help You"
Speaker: Sara Volk De Garcia, Professor and Science Education Grants Program Coordinator, Texas State University

"Green Chemistry Labs: Doing More with Less Waste"
Speakers: Krishnan Madappat, Professor of Chemistry, San Antonio College; and Usha Krishnan, Professor of Chemistry, San Antonio College

Chemistry Section Chair:
Prakash Nair, Northwest Vista College


Child Development Educators (CDEA)

Friday, 9:00-9:30 a.m.
Gathering and Introductions

Friday, 9:30-11:30 a.m.

"Programs of Study, Stackable Credentials, and Perkins Leadership Grant"
Speaker: Debbie Simpson-Smith, Chair of the Department of Child Development and Education, San Jacinto College

"Legislative Update"
Speaker: Mary Clare Munger, Chair of the Department of Education, Amarillo College

Friday, 1:00-3:00 p.m.
Round Table Discussions for Early Childhood and Teacher Education
(select three of five):

"Accreditation Key Assessments"
Facilitator: Linda Lowman, Professor of Early Childhood Studies, San Antonio College

"Lab Schools"
Facilitator: Steve Jensen, Assistant Professor of Early Childhood Studies, San Antonio College

"Technology"
Facilitator: Terri Sinclair, Assistant Professor of Early Childhood Studies, San Antonio College

"Student Professionalism (including Student Clubs)"
Facilitator: Ana O’Connor, Assistant Professor of Early Childhood Studies, San Antonio College

"Departmental Challenges"
Facilitator: Ellen Marshall, Assistant Professor and Chair of Early Childhood Studies, San Antonio College, San Antonio College

Friday, 3:00 – 3:30 p.m.
"Awesome Ideas”

Facilitator: Linda Lowman, Professor of Early Childhood Studies, San Antonio College

Friday, 3:30 – 4:30 p.m. 
CDEA Business Meeting

Presiding: Pam Briggs, McLennan Community College; and Gail Cox, Temple College, CDEA Co-Presidents

Friday, 6:00 p.m.
Group Dinner

Child Dvelopment Educators Section Co-chairs:
Pam Briggs, McLennan Community College and
Gail Cox, Temple Junior College


Computer Information Technology

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
"Teaching Information Technology Courses Trends and Tools to Engage Students"

Speaker: Steve Freund, Author

Friday, 2:30 - 3:45 p.m.
"Microsoft’s New Game Changer? Windows 8!"

Speaker: Karen Lankisch, Associate Professor of Business Information Technology, University of Cincinnati - Clermont

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.
"Creating a Personalized Learning Environment with Mobile Technology"

Speaker: Rajiv Malkan, Professor of Computer Information Technology, Lone Star College-Montgomery (Joint meeting with Office Technology)

Computer Information Technology Section Chair:
Rajiv Malkan, Lone Star College–Montgomery


Cosmetology

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
"TDLR Inspection and Enforcement"

Speaker: Elizabeth Perez, Barber and Cosmetology Program Manager, Texas Department of Licensing and Regulation

Friday, 2:30 - 3:45 p.m.
Cosmetology Communicty College Educators of Texas Board Meeting
Speaker: Laura Hays, President, CCCET

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.
"COSMO GIFTS"

Modelled after the TCCTA Friday morning GIFTS session. Various 10 minute programs will offer specific, practical ideas for Cosmetology educators.

Cosmetology Section Chair:
Pandora Freestone, San Jacinto College


Counseling and Student Personnel Services

Friday, 8:00 - 9:15 a.m.
"Increase Retention, Completion, and Academic Success Rates with Any Targeted Student Population"

Speaker: Patty Wolfe, Director of Project Management, Unicon Inc.

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.
"How to Help Students Discover a Career Purpose"

Speaker: Raymond Gerson, Author and Adjunct Professor of College and Career Readiness/Success, Austin Community College

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
"Dealing with Disruptive Behavior in the Classroom"

Speaker: Rita Hernandez, Counselor, Del Mar College (Joint meeting with Business Administration)

Counseling and Student Personnel Services Section Chair:
Laura Parr, Del Mar College


Criminal Justice

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.
“The Growing Human Trafficking Problem”
Speaker: Carla Clark, Special Agent, Federal Bureau of Investigation - San Antonio Field Office

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
“The FBI Joint Terrorism Task Force”
Speaker: Chris Gonzales, Special Agent, Federal Bureau of Investigation - San Antonio Field Office

Criminal Justice Section Chair:
Scott Donaldson, Tarrant County College


Developmental Education

Friday, 8:00 - 9:15am
"Robotics Program"

Speaker: Nathaniel Wiggins, Professor of Mathematics and Engineering, San Jacinto College

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
"Promoting Increased Student Persistence and Success: Updates to TSI, DE, and ABE"

Speaker: Suzanne Morales-Vale, Director of Developmental Education and Adult Basic Education, Texas Higher Education Coordinating Board

Friday, 2:30 - 3:45pm
"Service Learning Project & NCBO Option"

Speakers: Emily Peebles, Integrated Reading and Writing, San Jacinto College; and Tanya Stanley, Professor of College Prep Reading and Writing, San Jacinto College

Saturday, 7:30 - 8:45 a.m.
"Effective Approaches for Accelerating College Prep Students"

Speaker: Ra Shaunda Sterling, Department Chair of College Prep, San Jacinto College

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.
"Community Initiatives"

Speaker: Maria Rodriguez, Director of the Center of Excellence, St. Philip's College

Developmental Education Section Co-chairs:
Donna Havard, San Jacinto College–North
Rene Leija, San Jacinto College–Central


Developmental Reading

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.
"Helping Students Connect Reading and Writing"

Speaker: Kathy Green, Associate Professor of English, Pasadena City College, California

Friday, 2:30 - 3:45 p.m.
"Breathing Water: Understanding Innovative and Immersive Curricula in 'Developmental' Spaces"

Speakers: Colin Charlton, Associate Professor and Coordinator of First Year Writing Programs, University of Texas-Pan American; and Jonikka Charlton, Associate Professor and Associate Vice Provost of Undergraduate Studies-Student Success Initiatives, University of Texas-Pan American

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
"Re-Envision Developmental Education"

Speaker: Ashley Moorshead, Chair of Academic Enrichment and Developmental Reading Faculty, Community College of Aurora, Colorado

Developmental Reading Section Chair:
Sheryl Holland, Houston Community College


E-F

Economics

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
"Cuba: The Long-Run Consequences of Socialism"

Speaker: Brad Schiller, Emeritus Professor of Economics, American University

Friday, 2:30 - 3:45 p.m.
"The best of the 2010s: Movies and Music for Teaching Economics" and "Bringing Growth Economics to Life"
Speakers: Dirk Mateer, Senior Lecturer in Economics, University of Kentucky; and Lee Coppock, Associate Professor of Economics, University of Virginia

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.
“The Effect of Homework and Exams on Academic Outcomes in the Economics 2301 Course”

Speaker: Michael Petrowsky, Professor of Economics, Austin Community College

Economics Section Co-chairs:
Jenny Lehman, Wharton County Junior College and
TaMika Steward, Tarrant County College–Southeast


Electronics

Thursday, 8:00 a.m - 5:00 p.m.

8:00-9:00 a.m.
Welcome

9:00-10:00 a.m.
"What is Mechatronics Anyway?"

Speaker: Rob Fisher, Southeast Regional Manager, Lab-Volt Systems

10:00 a.m. -12:00 p.m.
"Teaching with Amatrol Systems"

Speaker: Dan Heim, Regional Sales Manager, Amatrol

12:00-1:00 p.m.
Sponsored Lunch

1:00-2:00 p.m.
"Latest Advancements in Green Technology"

Speaker: Keith Avery, National Sales Representative, Hampden Engineering

2:00-3:00 p.m.
"Festo"
Speaker: Mark Adrian, Regional Manager, Festo

3:00-4:00 p.m.
"A Systems Approach to Trouble Shooting"

Speaker: David Crowell, Regional Sales Manager, Intelitek

Friday, 11:00 a.m. - 2:00 p.m.

11:00 a.m. - 1:00 p.m.
Teaching Systems sponsored Lunch

Friday 1:00 - 2:00 p.m.
Group Discussion: "Catching Up on the Changes in Technical Education in Texas"

Friday, 6:00 p.m.
Sponsored Dinner with Vendors

Electronics Section Chair:
Ricky McFadden, Paris Junior College


English

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
"The Habits of Mind: Personal and Social Responsibility as Core Objectives in the Composition Course"

Speaker: Duane Roen, Professor of English, Arizona State University

Friday, 2:30 - 3:45 p.m.
"Collaboration in Theory and Practice"

Speaker: Lisa Ede, Professor of English, Oregon State University

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.
"Naked and Afraid in the Online English Classroom: It's a Lonely Reality"

Speaker: Bridget Moore, Professor of English, Tyler Junior College

English Section Co-chairs:
Joan Bruckwicki, Tyler Junior College and
Jeff Tix, Wharton County Junior College


English as a Second Language

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.
"ESOL and Developmental Education Updates"

Panel from the Texas Higher Education Coordinating Board: Suzanne Morales-Vale, Director of Developmental Education and Adult Basic Education; Terri Daniels, Assistant Director of Developmental Education; and Linda Muñoz, Director of Adult Education

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
"Mapping the ESOL Landscape in Texas"

Speakers: Colin Charlton, Associate Professor and Coordinator of First Year Writing Programs, University of Texas-Pan American; and Jonikka Charlton, Associate Professor and Associate Vice Provost of Undergraduate Studies-Student Success Initiatives, University of Texas-Pan American

English as a Second Language Section Chair:
Anne-Marie Schlender, Austin Community College–Rio Grande


Foreign Language

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
"Moving Beyond Communicative Competence and Proficiency Outcomes: Designing a Life-Changing, Career-Boosting Curriculum in Second Language Learning"

Speaker: M. Rafael Salaberry, Professor Humanities & Director Center for the Study of Languages, Rice University

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.
"Differentiating Instruction for Heritage Speakers"

Speaker: Kim Potowski, Associate Professor Hispanic Linguistics, University of Illinois

Foreign Language Section Chair:
Janett Hillar, Houston Community College–Southwest


Forensic Science

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
"Criminal Minds: Part I"
Speaker: Don Jacobs, Professor of Psychology and Chair of Behavioral Science, Weatherford College

Friday, 2:30 - 3:45 p.m.
"Criminal Minds: Part II"

Speaker: Don Jacobs

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.
"Sexual Forensics: Lust, Passion, and Psychopathic Killers"

Speaker: Don Jacobs

Forensic Science Section Chair:
Don Jacobs, Weatherford College


G-H

Geography and Anthropology

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.
"The Pecos River: A Modern River in Great Stress"
Speaker: Mark Ouimette, Professor of Geology and Director of Environmental Management Program, Hardin Simmons University

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
"The Environmental Peer Audit Program for Texas Colleges"
Speaker: Jackie Baxley, Project Manager, HRP Associates, Inc.

Geography and Anthropology Section Chair:
Ray Roberts, Hill College


Geology

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
"Use of the State Water Plan as Curriculum Resource for an Undergraduate Hydrology Course in Texas"

Speaker: Alan Dutton, Distinguished Professor of Geological Sciences, University of Texas at San Antonio

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.
"Great Earthquakes and Great Datasets"

Speaker: Glenn Kroeger, Associate Professor of Geosciences, Trinity University

Geology Section Chair:
Don Hellstern, retired from Brookhaven College


Government

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.
"Teaching Students in the Age of Technology:  How to Compete with Facebook, Twitter, or Instagram, and Win!"
Speaker: Wendy J. Schiller, Associate Professor of Political Science and Public Policy, Brown University

Friday, 2:30-3:45 p.m.
"The Founding and Federalism in Texas"
Speakers: Edward J. Harpham, Associate Provost and Professor of Government and Political Economy, University of Texas at Dallas; and Tony Champagne, Associate Provost and Professor of Government and Political Economy, University of Texas at Dallas

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
"It's All Connected..."
Speaker: Joyce Langenegger, Professor of Government, Blinn College; and Ryan Rymnbrant, Professor of Political Science, Collin College

Government Section Co-chairs:
Evelyn Ballard, Houston Community College–Southeast and
Karen McLane, Alvin Community College



Health, Physical Education, and Recreation

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.
"Childhood Obesity"
Speaker: Erica T. Sosa, Assistant Professor of Health and Kinesiology, University of Texas at San Antonio

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
"Current Issues in Nutrition and Exercise"

Speaker: Carmen R. Román-Shriver, Associate Professor and Director of the Coordinated Program in Dietetics, University of Texas at San Antonio

Health, Physical Education, and Recreation Section Chair:
Beverly Boling, Laredo Community College


Heating, Air Conditioning, and Ventilation

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
"Teaching Hybrid Classes in Career and Technology Programs"
Speaker: Raul Lopez, Professor or Air Conditioning Technology, Houston Community College–Central

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.
Group Discussion "Assessing Student Learning Outcomes"

Heating, Air Conditioning, and Ventilation Section Chair:
Raul Lopez, Houston Community College–Central


History

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
“Gateway to Freedom: Rethinking the Underground Railroad”
Speaker: Eric Foner, DeWitt Clinton Professor of History, Columbia University

Friday, 2:30 - 3:45 p.m.
“Edible History: Food in American and Global History"
Speaker: Rebecca McLennan, Associate Professor of History, University of California - Berkeley

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.
“Why Jackson was a Hero but Isn’t Any Longer”
Speaker: HW Brands, Dickson Allen Anderson Centennial Professor of History, University of Texas

History Section Co-chairs:
Blanche Brick, Blinn College; Brandon Franke, Blinn College; and Carol Keller, San Antonio College


Hospitality Educators (TEACHM)

Friday, 9:30 - 11:15 a.m.
"Changing Times: What are Employers Looking for in the Hospitality Industry"
Facilitator: Rusty Weatherly, Director of Hospitality Management and Culinary Arts, Grayson College

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
"How to Get to 60 hours: What the Universities Have Done to Get Their Hours Down and What We Can Do"
Facilitator: Rusty Weatherly

Hospitality Educators Section Co-chairs:
Rusty Weatherly, Grayson College


Humanities

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.
"Linking Your Local Community to the Classroom: Family Stories"

Speaker: Caroline Castillo Crimm, Associate Professor of History, Sam Houston State University - Huntsville

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
Tour of the Alamo
Guide: Bruce Winders, On-site Historian and Curator, Alamo

Humanities Section Co-chairs:
Karen Marcotte, Palo Alto College and
Jane England, North Central Texas College


I-M

International Education

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.
Panel Disucssion: "How Texas Community Colleges are Adapting to New CB Guidelines Within FL Education Programs "
Panelists: Rebecca García, Professor of Spanish, Brookhaven College; Tammy Perez, Professor of Spanish, San Antonio College; Amy Uribe, Professor of Spanish, Lone Star College–CyFair; and Lisa Volle, Professor of Spanish, Central Texas College

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
"Teamwork, Social Responsibility and Personal Responsibility"

Speakers: Tammy Perez, Professor of Spanish, San Antonio College; and Marta Montemayor, Professor of Spanish, San Antonio College

International Education Section Chair:
Rebecca Garcia, Brookhaven College


Library

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.
"Talking in the Library! Speech Class and Library Instruction"

Speakers: Jane Stimpson, Reference Librarian, San Jacinto College; and Cristina Doda Cárdenas, Professor of Speech, San Jacinto College - South

Friday, 2:30-3:45 p.m.
"From Walled Gardens to Open Spaces: What Open-Access Publishing Means for You and Your Students"

Speaker: Michael Hughes, Instruction Librarian, Trinity University

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
"Student Success, Retention and Completion"

Panelists: Carol Everhart, Director of the Library, Tarrant County Community College - Trinity River; Cody A. Gregg, Dean of Library Services & Instructional Technologies, South Texas College; Tonja Mackey, Director of TRIO and Library Services, Texarkana College; and Mary McCoy, Director of Library and Learning Resources, Lamar State College – Orange

Library Section Co-chairs:
Mary McCoy, Lamar State College–Orange
Tonja F. Mackey, Texarkana College


Management Educators (TCCMEA)

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
"High Quality, Low Cost: Teaching with Alternatives to Traditional Textbooks."
Speaker: Molly Lindsay, Educator Engagement, Boundless Learning

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.
Texas Community College Management Educators Association Business Meeting
Presiding: Ira Wilsker, TCCMEA President

Management Educators (TCCMEA) Section Chair:
Ira Wilsker, Lamar Institute of Technology


Mathematics/TEXMATYC

Thursday, 1:00 – 3:00 p.m.
"The New Mathways Project Curriculum: An Inside Look"

Speaker: Amy Getz, Manager of Community College Services, The University of Texas Charles A. Dana Center

Thursday, 3:00 – 5:00 p.m.
"TSI Workshop: The Test, Pre-Assessment Activities, Bubble Students and Adult Basic Education"

Speakers: Patrick Finnegan, ABE Program Coordinator, Temple College; Paula Talley, Director Student Success, Temple College; and Susan Thomas, ESOL Assessor, Austin Community College

Thursday, 5:00 – 6:00 p.m.
TexMATYC Executive Board Meeting

Presiding: Sharon Sledge, President TexMATYC

Friday, 9:30 – 10:15 a.m.
“Personalized Precalculus Program: A Summer Bridge Program”

Speaker: G. Donald Allen, Director of the Center for Technology-Mediated Learning in Mathematics, Texas A&M University

Friday, 10:30 – 11:15 a.m.
"Not Quite College Ready Options"

Speaker: Jan Case, Professor of Mathematics, Jacksonville State University

Friday, 11:30 a.m. – 12:15 p.m.
“Instructors’ Insight into the Truth About New Mathways Project”

Panelists: Alma Brannan, Mathematics Instructor, Midland College; Debbie Gilmore, Learning Frameworks Instructor, Temple College; Kasey Nisbett, Learnig Frameworks Instructor, Kilgore College; Anne Praderas, Mathematics Instructor, Austin Community College; Paula Talley, Mathematics Instructor, Temple College; and Mike Turpin, Learning Frameworks Instructor, Kilgore College

Friday, 12:15 – 12:45 p.m.
The New Mathways Project Open House

Hosts: Charles A. Dana Center and McGraw-Hill

Friday, 2:30 – 3:15 p.m.
"Discovery Based Precalculus: OnRamps Project"

Speaker: Mark Daniels, Clinical Professor of Mathematics and UTeach CNS, The University of Texas

Friday, 3:30 – 4:00 p.m.
"What’s Up Now?!"

Speakers: Sharon Sledge, Professor of Mathematics, San Jacinto College; Cynthia Martinez, Professor of Mathematics, Temple College; and Kathryn Kocak, Vice President of the Southwest Region of AMATYC, Coconino College, Arizona

Friday, 4:00 – 4:30 p.m.
ICTCM Reception

Sponsored by: Pearson Higher Education

Saturday, 9:00 – 9:45 a.m.
"Mathematics in Real Life"

Speaker: Eric Gaze, President National Numeracy Network and Director Quantitative Reasoning Program, Bowdoin College, Maine

Saturday, 10:00 – 10:45 a.m.
"Best Study Skill Practices for Improved Student Success"

Speaker: Elayn Martin-Gay, Professor of Mathematics, University of New Orleans, Louisiana

Mathematics Section Chair:
Sharon Sledge, San Jacinto College and
Cynthia Martinez, Temple College


Nursing - ADN/LVN

Thursday, 7:30 a.m. - 5:00 p.m.
Note: Open periods can be spent with vendors

Thursday, 8:15 - 8:30 a.m.
Welcome
and Orientation

8:30 - 9:45 a.m.
"Providing Immunity: Conquering Incivility in the College Classroom: No Caution Tape Required"

Speaker: Troy Lescher, Unit Coordinator for Teaching, Learning, and Technology Center, Texas Tech University

10:15 - 11:30 a.m.
"Avoiding the Tribal Council, Legal Issues in Nursing Education"

Speaker: Casey Campbell, Attorney at Law, Schell Cooley LLP

12:00 – 1:00 p.m.
Sponsored Lunch

1:00 – 1:30 p.m.
Texas Organization for Associate Degree Nursing (TOADN) Business Meeting

Cheryl Livengood, President Presiding

1:30 – 2:45 p.m.
“How to Win the Challenge: Flipping the Classroom/Engagement Strategies"

Speaker: Pam Black, Associate Professor of Nursing, Southeastern Louisiana University

3:15 – 4:30 p.m.
"Active Learning in a Nursing Curriculum"

Speaker: Lynn Lyons, MSN, CNS, Greenville Technical College

4:30 - 5:00 p.m. Conclusion and Evaluation

Friday, 9:30 p.m. - 11:00 a.m.
"Learning to Improve Outcomes in Nursing Education Using the NCLEX® Test Plan"
Speaker: Pam Black, Associate Professor of Nursing, Southeastern Louisiana University

Friday, 2:30 - 3:45 p.m.
"Simulation"
Speaker: Yvette Baxter, RN, MSN, Professor of Nursing, San Antonio College

TOADN TCCTA Program Chair:
Carin Adams, Weatherford College


N-P

Office Technology

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
"Professionalism: Dead or Alive?"

Speakers: Patricia Granger, Instructor of Business and Computer Technology, Lamar State College-Port Arthur; and Sheila Guillot, Instructor of Business and Computer Technology, Lamar State College-Port Arthur

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.
"Creating a Personalized Learning Environment with Mobile Technology"

Speaker: Rajiv Malkan, Professor of Computer Information Technology, Lone Star College-Montgomery (Joint meeting with Computer Information Technology)

Office Technology Section Chair:
Lizzette Rivera, Lamar Institute of Technology


Philosophy

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.

9:30 a.m. "J.S. Mill and the Subjection of Women"
Speaker: Madeleine Ross, Professor of Philosophy and History, Tyler Junior College

10:15 a.m. "Equality and Liberty: Utilizing Classroom Activities to Analyze Rawls’ Theory of Justice"
Speaker: Maria Sanders, Professor of Philosophy, Lone Star College - CyFair

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.

10:30 a.m. "The Equality Conundrum: An Essay on the Existential Nature of Equality"
Speaker: Mark Thorsby, Professor and Chair of Philosophy and Humanities, Lone Star College - CyFair

10:55 a.m. "Contemporary American Christians and Social/Economic Fairness"
Speaker: Richard Schoenig, Professor of Philosophy, San Antonio College

11:20 a.m. "Please God, Don’t Let Me Become a Kardashian"
Speaker: Jason Moulenbelt, Professor of Philosophy, Lone Star College - CyFair

Philosophy Section Chair:
Jack O'Connor, North Central Texas College


Physics and Engineering

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.

11:15 a.m. "Homework Jujitsu"
Speaker: Evan Richards, Professor of Physics, Lee College

11:35 a.m. “A Broad Range of Initiatives to Recruit and Retain Students in STEM”
Speaker: Dan Dimitriu, Coordinator of Engineering Program, San Antonio College

12:05 p.m. "Incorporating Undergraduate Research in Engineering Courses"
Speaker: April Andreas, Associate Professor Engineering, McLennan Community College

12:25 p.m. "Do's and Don'ts Regarding Recruiting and Retaining Women in STEM"
Speaker: George R. Stanley, Associate Professor of Astronomy, San Antonio College

Friday, 2:30 - 3:45 p.m.

2:30 p.m. "The Influence of Physics Courses on Thinking Skills"
Speaker: John M. Clement, Adjunct Professor of Physics, Lone Star College

2:50 p.m. "Use of New York Times Automotive Section to Help Teach Physics"
Speaker: John Cise, Professor of Physics, Austin Community College

3:10 p.m. "Riding a Roller Coaster to Success: College Algebra: College Physics STEM Learning Community"
Speaker: Shahnaz Sokhansanj, Professor of Physics and Astronomy, Mountain View College

3:20 p.m. "Solar Powered House Wiring Project"
Speaker: Shahnaz Sokhansanj

Friday, 4:00 - 5:15 p.m.
"I Teach Problem Solving: What Does This Mean and How Do We Do It?"
Speaker: David Maloney, Professor of Physics, University of Indiana-Purdue Fort Wayne

Saturday, 8:00 - 10:15 a.m.
"TIPERs: Tools for Helping Students Make Sense of Introductory Physics I and II"

Speaker: David Maloney

Physics and Engineering Section Co-chair:
Christina Reeves-Shull, Cedar Valley College
Bill Waggoner, San Antonio College


Psychology

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
"We Write, We Learn: Bringing Writing-To-Learn Assignments into Teaching Introductory Psychology"

Speaker: Jeffrey Nevid, Professor of Psychology, St. John's University

Friday, 2:30 - 3:45 p.m.
"The Negative Side of Electronics and What It’s Doing to Social Skills"

Speaker: Karen Huffman, Emeritus Professor of Psychology, Palomar College, California

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.
"Evidence-Based Teaching and Learning: From Theory to Practice"

Speaker: Sarah Grisson, Associate Professor, Parkland College, Illinois

Psychology Section Chair:
Marylou Robins, San Jacinto College


Q-T

Sociology

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.
"Framing Family Sociology with Diversity and Inequality"

Speaker: Philip N. Cohen, Professor of Sociology, University of Maryland - College Park

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
"Interactive Videos and the Construction of the Shared Experience"

Facilitator: Ryan Botton, Professor of Sociology, Tyler Junior College

Sociology Section Chair:
Ryan Botton, Tyler Junior College


Speech and Drama

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.
"Personal and Interpersonal Harmony: Communication and Well-Being"

Speaker: Kory Floyd, Professor of Communication, Arizona State University

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
"Stage Combat: Harmony in Violence"

Speaker: Joseph Urick, Actor and Adjunct Faculty of Theater, San Antonio College

Speech and Drama Section Chair:
Debra Harper-LeBlanc, Lone Star College–Greenspoint Center


Teacher Preparation

Friday, 9:30 - 11:00 a.m.
"Technology Tips for Teaching Teachers"
Speaker: Patricia Richey, Department Chair and Instructor of Social Sciences, Jacksonville College

Friday, 2:30 - 3:45 p.m.
"Initiatives to Increase Your Teacher Education Program"

Speaker: Rene R. Zuniga, Acting Chair and Instructor
Education Department, South Texas College

Saturday, 10:30 - 11:45 a.m.
"The AAT: What’s Next?"
Speaker: Rex Peebles, Vice President of Instruction, Midland College

Teacher Preparation Section Co-chairs:
Rene Zuniga, South Texas College and
Jan Modisette, Jacksonville College


Welding Techology

Friday, 11:15 a.m. - 12:45 p.m.
"Current Challenges in the Welding Industry"
Speaker: Greg Beckley, Director of Welding Technology, Grayson College
"Lincoln Electric VRTEX 360: A Powerful Training and Recruiting Tool"
Speaker: Tony Treser, Technical Sales Engineer, Lincoln Electric Company

Saturday, 9:00 - 10:15 a.m.
"From Apathy to Production"
Speaker: Greg Beckley

Welding Section Chair:
Greg Beckley, Grayson College